С дарителска кампания се набират средства за изграждане на помощна сграда към църквата в исперихското село Малък Поровец. Инициативата е на църковното настоятелство към храма „Св. Пророк Йеремия“, съобщи кметът на селото Веселина Илиева.
Фотографът Райна Власковска е носителят на Националната награда за фотографско изкуство „Анастас Карастоянов“ за 2024 година. Тя получи паричен чек в размер на хиляда лева, плакет на Анастас Карастоянов и грамота. Наградата се присъжда за сериозни постижения във фотографското майсторство, за творчески темперамент и за силата на авторското послание. Отличието бе връчено от кмета на община Самоков инж. Ангел Джоргов. Официалната церемония се състоя в Художествена галерия „Проф. Васил Захариев“ в Самоков.
Второто място отиде при Михаела Стоянова. Тя получи плакет, грамота и чек в размер на 500 лева. Третото място е за Яница Генова.
За втора поредна година журито и кметът инж. Ангел Джоргов взеха решение да бъде присъдена специална награда за цялостен принос за развитието на фотографията в България. Тя бе присъдена на Цончо Балканджиев. Т
Четвърти опит, четирима кандидати и отново без избран председател. Това е резултатът от продължилото и днес първо заседание на парламента.
Четири бяха номинациите за поста, след като в понеделник "Продължаваме промяната-Демократична България" обявиха, че оттеглят Андрей Цеков. За председател бяха издигнати Наталия Киселова от "БСП-Обединена левица", Петър Петров от "Възраждане", Рая Назарян от ГЕРБ-СДС и Силви Кирилов от "Има такъв народ", който е и най-възрастният народен представител в 51-вото Народно събрание и ръководи все още първото заседание на Народното събрание (НС) .
Преди гласуването на първи тур, депутатите в залата спориха коя е по-добрата кандидатурата и защо, а някои от самите претенденти за поста изложиха и вижданията си как ще ръководят законодателния орган, ако бъдат избрани.
Накрая до балотаж достигнаха Назарян и Кирилов, но не събраха нео
С водосвет за здраве и благополучие, отслужен от Негово Светейшество българският патриарх и Софийски митрополит Даниил, в Университетската многопрофилна болница за активно лечение (УМБАЛ) „Света Екатерина“ бяха открити четири нови операционни зали, с което се завършва новият операционен блок в лечебното заведение.
Има две операционни за кардиохирургия и две за съдова хирургия. Надяваме се до две седмици да се преместим от старите операционни в новите, заяви пред журналисти директорът на УМБАЛ „Света Екатерина“ проф. Димитър Петков. Една от залите е хибридна, може да се извършват всички процедури с ангиограф от последно поколение и с изкуствен интелект, каза той. Над 1000 пациенти преминават в кардиохирургията и над 1500 до 1800 в съдовата хирургия, обяви директорът и подчерта, че новите зали значително ще увеличат капацитета за обслужване на пациентите.
Над 120 хиляди младежи под 30 години са длъжници, от които следва да бъдат събрани необслужвани кредити. Това показват данни на Камарата на частните съдебни изпълнители.
Председателят на Камарата - Георги Дичев, каза за , че според тревожната тенденция, длъжниците до 20 години са 4000, до 25 години – 36 000, а между 25 и 30 години – 80 000.
Миналата година постави рекорд по отношение на изтеглените кредити, като от януари до октомври са взети заеми/кредити за общо 4 млрд. и 800 млн. лв., от които: 2,4 млрд. лв. са за жилищни имоти. Всеки четвърти българин над 18 години е ползвал заем, показва изследване на “Тренд”, направено по поръчка на Асоциацията за отговорно небанково кредитиране, цитира данните Дичев.
Той припомни, че 27 % от заемите отиват за покупка на храна и плащане на битови сметки. Използват се и за здравни услуги, рефинан
Интензивен е трафикът на някои от граничните пунктове с Румъния и Турция за товарни автомобили. Това съобщиха от Главна дирекция "Гранична полиция" (ГДГП) на сайта си. Информацията за движението по границите е към 6:00 часа.
На границата с Румъния трафикът е интензивен на граничните контролно-пропускателни пунктове (ГКПП) "Видин", "Кардам", "Сомовит" и "Оряхово" на изход за товарни автомобили.
Поради извършването на основния ремонт на българския участък на Дунав мост при Русе е въведена временна организация на движение, като трафикът се осъществява в една лента с пропускателен режим и се регулира със светофарна уредба. Освен ГКПП „Русе“, шофьорите в региона могат да се насочат и към ГКПП „Силистра“, ГКПП „Кардам“, ГКПП „Дуранкулак“, ГКПП „Кайнарджа“ и ГКПП „Крушари“. Последните два са с работно
Строежът на църквата започва през април 1924 г. и е завършен през юни 1926 г. Храмът е осветен на 30 октомври 1927 г., а окончателно е приет от комисия през септември 1928 г., обясни кметът Веселина Илиева. Тя разказа, че при построяването на храма отстрани на църквата е изградена помощна сграда с две стаи и коридор, използван от свещеника, който обслужва църквата. С годините обаче тя се руши и представлява опасност за жителите на селото, миряните и посетителите на храма. Скоро сградата е съборена, като идеята е на нейно място да се изгради нова. Тя ще бъде пригодена за свещеника на храма, както и за приготвяне на курбани, каза Илиева. Тя изрази надежда имащите възможност хора от селото да станат съпричастни и дарят според възможностите си своята лепта, за да подпомогнат благородното дело. Веселина Илиева е убедена, че на призива на църковното настоятелство за набиране на дарения ще откликнат отново представители на фирми и арендатори, както са го правели и досега за други благотворителни каузи. Освен на ръка, дарения се приемат и на банковата сметка на църковното настоятелство на храм „Св. Пророк Йеремия“, посочи кметицата. Тя добави, че да подпомогне кампанията с подготвяне на проект ангажимент е поел архиерейският наместник отец Георги, който обслужва църквата в селото от дълги години.
Храмът е изграден с доброволен труд на жителите на Малък Поровец. През 2013 г. църквата е основно ремонтирана по проект, финансиран от Програмата за развитие на селските райони. В храма, по традиция, жителите на селото отбелязват заедно големите празници, правят се кръщенета, заяви Стилияна Стоянова, която полага грижи за църквата от пет години насам. Тя добави, че църквата се отличава с това, че е каменна, а иконостасът, направен през 1926 г., е един от най-красивите в околността.
Експерти обсъдиха заплахите и възможностите пред адвокатската професия от изкуствения интелект (ИИ) по време на конференция на тема „Изкуственият интелект - заплаха или ново поле за развитие на адвокатската професия. Готови ли сме за предизвикателството?“. Събитието е по повод Деня на българския адвокат – 22 ноември, и се организира от Софийската адвокатска колегия.
Много често сравняваме ИИ с нас. Той не е човек. Той има революционна логика, която е различна от нашата. Тя стига до изводите си по различни пътища от тези, които ние използваме, каза Доброслав Димитров, председател на Българската асоциация на софтуерните компании. По неговите думи не можем да регулираме изкуствения интелект, защото няма дефиниция за него. Според Димитров адвокатите трябва да преосмислят начина по, който вършат работата си, тъй като тяхната професия е една от най-заплашените
И петият опит депутатите да изберат председател на 51-вото Народно събрание приключи неуспешно. Балотажът, както и при четвъртия опит, бе между Рая Назарян, издигната от ГЕРБ-СДС и Силви Кирилов – най-възрастният народен представител, който бе предложен от „Има такъв народ“ да застане начело на новия парламент до сформирането на парламентарно мнозинство, което да излъчи председател на Народното събрание (НС).
И при петия опит, както и при четвъртия, Силви Кирилов събра 101 гласа „за“ от гласувалите 238 народни представители, а за Рая Назарян гласуваха единствено колегите й от ГЕРБ-СДС – 68.
При гласуването за Кирилов всички депутати от „БСП за България“ и 17 от „Продължаваме промяната – Демократична България“ гласуваха с „въздържал се“.
И днес депутатите и
Първото заседание на 51-ото Народно събрание ще бъде подновено в сряда, 27 ноември, от 11:00 часа. Това съобщи председателстващият парламента Силви Кирилов след петия поред неуспешен опит да бъде избран председател.
За втора поредна година в Перник ще бъде отличен доброволецът и доброволческата инициатива на 2024 година. Това съобщи Александър Йорданов - младежки медиатор към Консултативния съвет за младежка политика (КСМП) към кмета на община Перник.
Той коментира, че до вчера всеки желаещ гражданин, училище или организация, са имали възможността да предложат своите номинации. Това е ставало през създадена за целта онлайн платформа.
След този етап предстои оценка на кандидатурите и определяне на трите доброволчески инициативи и заслужили млади хора. Победителите в отделните категории ще бъдат определени чрез последващо гласуване.
Награждаването на доброволеца и доброволческата инициатива на 2024 г. ще се случи на 5 декември в заседателната зала на Община Перник.
Идеята на организаторите на инициативата от КСМП е да превърнат в традиция отбелязването на М
В Сливен е задържан 59-годишен мъж, шофирал с алкохол много над допустимото. Пробата на място с техническо средство е отчела над 2,00 промила, съобщи говорителят на Областната дирекция на МВР Първолета Мандинска.
Пияният шофьор е установен при полицейска проверка на 19 ноември в квартал „Стоян Заимов“ при ежедневния контрол за пътна безопасност. Водачът е задържан за 24 часа. По случая е образувано бързо производство.